Çevreci öğrencilerden atık defilesi

30 okulun katıldığı, toplamda 726 litre atık yağ ve 415 kilogram atık pilin toplandığı kampanyanın ödül töreninde anaokulu öğrencileri, çeşitli atıklar kullanarak tasarladıkları giysileri defilede sergiledi. Geri dönüşüm defilesinde boy gösteren minik öğrenciler kanatlı gelinlik, korsan kıyafeti, kraliçe kostümü, Nasrettin Hoca kostümü, efe konseptiyle büyük alkış aldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, çevreye rastgele atılması halinde toprak, su kaynaklarının kirlenmesine neden olan atık pillerin ve atık yağların toplanmasını yaygınlaştırmak amacıyla anaokulu, ilkokul ve ortaokullara yönelik kampanya yürüttü. 30 okulun katıldığı 6 ay süren kampanya sonunda 726 litre atık yağ, 415 kilogram atık pil toplandı. Kampanyada atık yağ kategorisinde 1’inciliği Recep Birsin Özen Ortaokulu, ikinciliği Öğretmen Zeynep Erdoğdu Ortaokulu kazandı. Atık pil kategorisinde ise Toros Anaokulu 1’inciliği, Mimar Melahat Öngel Anaokulu ikinciliği elde etti. En çok atık yağ getiren öğrenci Selin Tekli, en çok atık pil toplayan öğrenci ise Mertcan Yılmaz oldu.

Kampanyada dereceye giren okullar ve öğrenciler Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’ndaki törende ödüllendirildi. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı İbrahim Orkun Davutoğlu, atık yağ ve atık pil kategorisinde ilk sırada yer alan okullara masa tenisi masası, ikinci olan okullara spor seti hediye etti. En çok atık yağ ve atık pil toplayan öğrenciler de tablet bilgisayarla ödüllendirildi.

Davutoğlu, kampanyaya destek veren okulların yöneticileri, velileri ve öğrencilere teşekkür edip, çevrenin korunması için ömrünü tamamlamış pillerin, atık yağların ve ambalaj atıklarının evsel atıklarla birlikte çöpe atılmamasını öğütledi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatları doğrultusunda denetimlerin yanı sıra eğitim çalışmalarına da büyük önem verdiklerini kaydeden Davutoğlu, Adana’nın, Türkiye’nin ve dünyanın daha temiz, daha yaşanabilir olması için yarının büyüklerine çevre bilinci aşıladıklarını bildirdi.

Törende Buhara Ortaokulu öğrencileri çevre bilincini konu alan şiirler, Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri skeç, Hafsa Sultan Anaokulu öğrencileri drama, Toros Anaokulu öğrencileri şarkılı gösteri, Doğa Koleji Öğrencileri dans gösterisi sundu. Törenin sonunda Hafsa Sultan Anaokulu öğrencileri, öğretmenleri ve aileleriyle birlikte çeşitli atıklar kullanarak tasarladıkları giysileri sergiledi. Kanatlı gelinlik, korsan kıyafeti, kraliçe kostümü, Nasrettin Hoca kostümü, efe konseptiyle ortaya çıkan defile ilgiyle izlendi.

Bir önceki yazımız olan Çocukları 5 yılın ardından dünyaya gelmişti başlıklı makalemizde 5, Ardından ve Çocukları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir