Başak toplamak için traktörlerle patates tarlasına akın ettiler

Seyhan ilçesine bağlı Yeni Mahalle’de erkenci patates hasadı başladı. Tarla sahibinin patatesleri söküp toplatmaya başlamasıyla birlikte tarlanın etrafını da başak toplamak isteyen vatandaşlar sardı. Daha önceki yıllar vatandaşların gelip evlerine götürmek için topladığı başak bu yıl geçim kapısı oldu. Bu nedenle yaklaşık 30 traktör ve at arabalarıyla gelen vatandaşlar tarla sahibinin ürününü almasını bekleyip sıraya girdiler. Tarla sahibinin patatesleri tamamen hasat etmesini beklemeyen başakçılar, bir anda traktörlerle tarlaya girince ilginç görüntüler oluştu. Başakçılar bir taraftan traktörlerine taktıkları köten ile tarlayı sürüp toprak içindeki kalan patatesleri çıkartırken, arkadan gelen vatandaşlar ise çıkan patatesleri topladı.

Geçimimizi başaktan çıkartıyoruz

Çocuklarıyla birlikte başak toplamaya gelen Nuri Akdağ, ekmek parası için başak topladıklarını söyleyerek, Ne yapalım biz de geçimimizi bundan sağlıyoruz. Başağı toplayıp hale satıyoruz. Bazen kilosunu 70, bazen 80 kuruşa, bazen de 1 liraya kadar satıyoruz. Ancak bu yıl başak az çıktı. O nedenle fazla başak bulamıyoruz diye konuştu.

Başak toplamaya gelen bir kadın ise ekmek parası için başak toplayıp sattıklarını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Borcunu 2 çocuk annesini taciz ederek kapatmak istedi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir