Abdullah Gül'den beklenen açıklama geldi

İstanbul’da cuma namazını kılan Abdullah Gül suskunluğunu bozdu ve bomba açıklamalar yaptı. Deniz Baykal’ın kendisi hakkında yaptığı yüzde 49’un adayı olabileceği yönündeki açıklamaya kızgın olan Abdullah Gül, bu açıklamayı ‘ciddiye’ alan yol arkadaşlarına da hayli kırgındı. 

Aktif siyasete girmeyeceğini söyleyen Abdullah Gül, buna karşılık birikimlerini paylaşacağı vurgusunu yaptı. Gül’ü en çok öfkelendiren ise sosyal medya üzerinden ona yönelik söylemlerdi. İşte herkesin merakla beklediği Abdullah Gül açıklaması;

* ”Geçen günlerde bir siyasetçinin kendi parti içi hesapları ve politikaları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler o konuşmada beni de söz konusu etti. Açıkçası ben hiç ciddiye almadım benle ilgili söylenenleri çünkü daha önceden de biliyorum 367 meselelerinin nasıl ortaya çıktığını. Bugünkü koşullara Türkiye gelirken hangi şartlarda geldiğini.

DENİZ BAYKAL’IN AÇIKLAMASI

* Dolayısıyla hiç ciddiye almadım. Bazıları çok ciddiye almışlar bazı arkadaşlar saygı seviyesini de aşarak neredeyse benim ne yapmam gerektiğini nasihat edecek kadar ileri gittiler.

* Uzun bir süredir bazı çevreler AK Parti’nin gerçek öncüleri kurucuları onun içeride dışarıda itibarında çok büyük emeği geçmiş arkadaşlar hakkında her türlü ahlak dışı davranışlar bunları da nasıl organize olduğunu dünya alem biliyor artık.

SİYASETE GİRMEYECEĞİNİ AÇIKLADIM

* 7 sene tarafsız olarak Cumhurbaşkanlığı yaptım günlük siyasete girmeyeceğimi söyledim bütün birikimimi tecrübemi yeri geldiğinde ülkem için paylaşma sorumluluğum var. Ülke zaten yeteri kadar kutuplaşmanın içerisinde Türkiye’nin önüne bakması gerekir. Hükümete yardımcı olmak gerekir. Türkiye’nin bütün bu zorlukları aşması gerekir. Beraberlik içinde soğukkanlı hareket edilmesi gerekir. Polemiklere sokmak için uğraşanları da ciddiye almam.

Abdullah Gül’ün, Saadet Partisi’nin başına gececeği ve CHP Milletvekili Deniz Baykal ile bir görüşme yaptığı iddia edilmişti. Deniz Baykal da CNN Türk canlı yayınında Abdullah Gül ismini ortaya atmıştı.

Abdullah Gül’ün mesaj vermek için neden Esenyurt’ta bir camiiyi ve cuma namazı çıkışını seçtiği de merak konusu.

ERDOĞAN GÜL İÇİN 2 MAYIS’TA NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 Mayıs tarihinde AK Parti’ye üye olduğu gün Abdullah Gül için de ilk kez konuşmuştu. İsim vermeden parti kuracağı spekülasyonları yapılan Gül için şunları söylemişti;

* Bu ağır yükü çekemeyenleri, onları ademe mahkûm ediyor, değerlendirmesini milletimize bırakıyoruz. Bugüne kadar bu davaya, bu partiye sırtını dönüp de iflah olan kimse görmedim.”

Bugüne kadar Abdullah Gül hakkında yorumsuz kalan Erdoğan’ın bu sözleri kamuoyunda ‘meydan okuma’ olarak algılanmıştı.

Bir önceki yazımız olan Ege Üniversitesi'nden o iddialara açıklama geldi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir